Ortaokul yıllarında tiyatro kulübüne katılmasıyla birlikte Pınar Tuncegil‘in oyunculuk serüveni de başlamış oldu. Lise döneminde de amatör olarak oyunculuğa büyük bir heyecanla devam etti. Üniversitede ise oyunculuğu bir meslek olarak hayatına taşımak istediğine karar verdi. Ve Yeditepe Üniversitesi Tiyatro bölümünü burslu kazandı.

Üniversite yıllarında Mısır, Romanya ve İngiltere’de oyunculuk ve modern dans üzerine  workshoplara  katıldı. Bu dönemde oyunculuk kadar dans da hayatının bir parçası haline geldi. Önce latin danslarından salsa ve cha cha üzerine eğitim aldı. Sonra  meditatif dansla tanıştı. Klasik bale, modern dans, yoga ve pilates  teknikleri içeren bu dansı, 4 yıl boyunca yaptıktan sonra eğitmen oldu. 

2010 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra,  Bakırköy Belediye Tiyatrolarında “Aklı Havada”, “Medeni Hali: Kadın” ve “Hoşu’nun Utancı” gibi çeşitli oyunlarda rol aldı. Ardından 2012-2017 yılları arasında İstanbul Devlet Tiyatrosunda Müge Gürman’ın yönettiği “Çehov Makinesi” adlı oyunda Irina’yı oynadı. 2017 yılında, Tiyatroadam tarafından sahnelenen Nazım Hikmet Ran’ın yazdığı “Ivan Ivanoviç Var mıydı, Yok muydu?” oyununda rol aldı. 2017 yılından itibaren, Aleksandar Popovski’nin yönettiği W.Shakespeare eseri “Bir Yaz Gecesi Rüyası”nda oynamaktadır.

Televizyonda da “Yalancı Romantik” adlı komedi dizisinde Merve, ardından “Kurtlar Vadisi Pusu”da Selvi ve “Medcezir”de Ayşe olarak seyirciye ulaştı.

Beyaz perde ile ilk buluşması ise, Tunç Şahin’in yönetmenliğindeki “Sadece Tek Bir Gün” adlı kısa film ve sonrasında yine aynı yönetmenin “Karışık Kaset” adlı filminde rol alarak oldu. 2017 yılında da Görkem Yeltan yönetmenliğindeki “Bağcık” filminde başrolde oynadı.